Home | Evenimente | Expoziţii | Rusia la muzeu!

Rusia la muzeu!

Publicat de
Dimensiune text: Decrease font Enlarge font

În perioada 11 noiembrie 2010 - 16 ianuarie 2011, la Muzeul Naţional de Artă al României este găzduită expoziţia "Operele ruseşti în zorii Baletelor ruseşti 1901-1913".

Dacă eşti curios să explorezi puţin istoria artistică a fascinantei Rusii, poveştile sale, personajele care au rămas încremenite în actualitate atunci te invit să descoperi expoziţia, „Operele ruseşti în zorii Baletelor ruseşti 1901-1913 ” de la Muzeul Naţional de Artă al României. Galeria prezintă 85 de costume de scenă create pentru operele cu subiect istoric sau legendar ale unor compozitori ruşi (Boris Godunov şi Hovanşcina de Musorgski, Ivan cel Groaznic sau Fata din Pskov şi Snegurocika sau Fata de zăpadă de Rimski-Korsakov), montate de Serghei Diaghilev în Franţa în primul sfert al secolului al XX-lea.

Majoritatea pieselor din expoziţia de la Bucureşti au fost expuse public pentru prima dată în perioada decembrie 2009 – mai 2010 la Moulins, la Centrul Naţional de Costume de Scenă, cu ocazia centenarului Baletelor Ruseşti ale lui Diaghilev şi a anului Franţa-Rusia 2010.

Toate piesele prezentate în expoziţie provin de la Centrul Naţional al Costumului de Scenă din Moulins (CNCS) - prima instituţie din lume consacrată în exclusivitate conservării patrimoniului material al artelor spectacolului (teatru, operă, dans etc.), mai exact al costumelor şi decorurilor. Centrul a fost inaugurat pe 1 iulie 2006 şi este prezidat de creatorul de modă Christian Lacroix

Expoziţia aduce în faţa vizitatorilor costume de o mare varietate cromatică şi stilistică, ce alătură viziuni scenografice diferite, de inspiraţie tradiţională sau, dimpotrivă, avangardiste pentru acel moment.

Sper că vei alege să descoperi această lume cu totul deosebită care aşteaptă să ţi se dezvăluie. Programul de vizitare este de miercuri până duminică, între orele 10.00-18.00. Tarifele sunt de 8 lei bilet întreg, 4 lei bilet redus şi gratuit în prima miercuri din lună!

Să aveţi o călătorie acoperită cu descoperiri interesante!

VOTEAZĂ ACEST ARTICOL

0

Articolul este etichetat cu:

rusia, expoziţie, costume

Subscribe to comments feed Comentarii (0 publicate)

total: | afişare:

Spune-ţi părerea despre acest articol!

Te rog să introduci codul din imagine:

Captcha
  • Trimite unui prieten Trimite unui prieten
  • Versiune pentru imprimantă Versiune pentru imprimantă
  • Versiune text Versiune text